-20% ON TOP:
Back to list

Mi az a sweeper keeper? Az aktív kapusok új korszaka!

Az utóbbi hónapokban mindenki a „modern kapusról” beszél – vagy ahogy a brit sajtó nevezi: Sweeper Keeper! Egy olyan kapus, aki nem csak a gólvonalon vár, hanem az egész pályát uralja, mintha mezőnyjátékos lenne.

De mit is jelent pontosan a „modern kapusjáték”?

Ehhez meg kell néznünk, hogyan fejlődött maga a kapus szerepe az idők során. Minden korszakban voltak legendás kapusok, akik kiemelkedtek és új szintre emelték a posztjukat:

✔ Rudolf Hiden
✔ Lev Jasin
✔ Sepp Maier
✔ Jean-Marie Pfaff
✔ Oliver Kahn
✔ Edwin van der Sar

Ezek a kapusok kivételes képességeikkel tűntek ki, jobban olvasták a játékot, és a maguk idejében valódi „modern kapusok” voltak.

Szabályváltozások, új felszerelések, taktikai újítások – ezek mind alakítják, hogyan védi a kapus a kaput. A 8 másodperces szabály, a cserelehetőségek bevezetése, a kapuskesztyűk, speciális felszerelések, a bőr labdák lecserélése modern focilabdákra, az új lesértelmezés (aktív/passzív), sőt a védelmi vonal is – mind hatással voltak a kapusjátékra.

 

8 másodperces szabály

De a legnagyobb forradalom? A hazaadási szabály bevezetése.

Ez nemcsak a kapusjátékot forgatta fel, hanem az egész kapusképzést is. A kapusnak egyik napról a másikra meg kellett tanulnia futballozni. Már nem elég csak védekezni – aktív, támadó játékossá kellett válni.

A kapus újraértelmeződött: ő lett az új liberó, a játék irányítója hátulról. Az első, aki feltűnően másként játszott? Edwin van der Sar. A holland iskola mindig is hangsúlyt fektetett a játékosok technikai és taktikai képzésére.

Lehet, hogy Chilavert nagyobb hatással volt csapatára, de Paraguay defenzív csapat volt. Hollandia viszont kockáztatott – ők 11 játékossal játszottak, míg más csapatok 10+1 felállással. Itt jön be Van der Sar jelentősége, a liberó-kapus, aki már előre megoldja a problémákat, és így elkerüli a drámai mentéseket. Ő nemcsak hárít – ő játszik. Nyugodt, uralja a tizenhatosát, és mindig jó helyen áll, amikor számít. Egy dologban kell még fejlődnie: közvetlen párharcban maradjon talpon. De már most is érik az új generáció kapitánya.

Mikor történnek igazi változások a kapusjátékban?

Ez az új stílus magas szintű játékintelligenciát kíván. A kapusnak pontosan kell helyezkednie a labdához képest, jól kell mozognia, és a megfelelő technikával kell befejeznie az akciót.

Andreas Köpke így látja a modern kapust:

„Tudnia kell futballozni – lehetőleg mindkét lábbal. Olvasnia kell a játékot, játszania kell, mint egy liberó, indítani az ellentámadást, olyan dobásokat végrehajtani, mint Manuel Neuer, uralnia kell a 16-ost és a 5-öst is, karakteres személyiségnek kell lennie, és a védelmet egészen a középpályáig irányítania kell.”

Jól látható, hogy egy-egy szabálymódosítás mekkora hatással lehet. A mai modern kapusjáték teljesen alkalmazkodott az új szabályokhoz, és tovább fejlődött. Manuel Neuer jelenleg ennek a játékstílusnak a legmagasabb szintű képviselője.

A kapusedzők képzése viszont még nem teljesen tart ezzel a tempóval. Mivel a modern kapusjáték aktív és támadó jellegű, a szakmai nyelvezetet is ennek megfelelően kell alakítani és pontosítani, hogy a kapus és az edző hatékonyan tudjanak kommunikálni.

A VCK33 képzési módszer pontosan ezekre az igényekre épül.

A következő részben részletesen bemutatjuk, milyen szerepei vannak az aktív-támadó kapusnak. A „labdatámadás” kifejezés a modern kapus gondolkodását tükrözi: még akkor is, amikor az ellenfélnél van a labda, a kapus a saját zónájában aktívan igyekszik megszerezni azt. A sikeres labdatámadás után a következő lépés azonnali: eljutatni a labdát egy csapattárshoz.

A filozófia egyértelmű: minden kapusmozdulat offenzív folytatást kell, hogy eredményezzen.